Zarejestruj się i złóż zamówienie, aby zyskać stałą zniżkę 5% na kolejne zakupy!
Darmowa dostawa już od 300zł!

Słownik Vapera


Jeśli jesteś wśród wron, musisz krakać jak one. Nie inaczej jest świecie vapu, w którym ciężko się poruszać bez znajomości żargonu. Poznaj najpopularniejsze pojęcia, które pomogą Ci zrozumieć innych fanów gęstego dymu. Słownik dedykujemy szczególnie początkujących użytkownikom e-papierosów.

Aku

Aku to nic innego niż akumulator. Najczęściej w e-papierosach stosuje się akumulator litowo-jonowy, w którym elektrolitem jest roztwór soli litowych, a elektrody wyprodukowane są z węgla porowatego i tlenków metalu. Rzadko spotykanym w e-papierosach rozwiązaniem jest zastąpienie akumulatora baterią alkaliczną. Akumulatory w e-papierosach są wyposażone w sterownik pracy urządzenia (e.p.) oraz wyłącznik, który może być ręczny lub automatyczny.

Analog

W slangu waperów analog to nic innego jak papieros tytoniowy, czyli pierwsza wersja urządzenia elektrycznego. Z kolei e-papierosy nazywane są niekiedy digitalami.

Aromat

Jako aromat należy rozumieć substancję smakowo-zapachową, która występuje w liquidach. Aromaty, nazywane także koncentratami są podzielone na określone smaki, np. owocowe, tytoniowe lub słodkie. Są one sporządzane na bazie gliceryny lub etanolu oraz glikolu. Zabronione jest natomiast stosowanie składników gastronomicznych do aromatyzowania olejków.

Atomizer

Do części składowych e-papierosa należy atomizer. Jego rolą jest wytwarzanie dymu tytoniowego. Zasada działania atomizera nie należy do skomplikowanych. Grzałka w wyniku przepływu prądu powoduje zamianę liquidu w mgiełkę. Pierwsze wersje e-papierosa wykorzystywały do tej przemiany ultradźwięków, natomiast szybko porzucono ten pomysł.

Drip Tip

Drip Tip to ustnik zastępujący kartridż. Jego zadaniem jest poprawa komfortu palenia dzięki łatwiejszemu uzupełnianiu liquidu. Budowa Drip Tipu ułatwia dozowanie płynu i poprawia wygląd samego atomizera. Ustniki różnią się od siebie rozmiarem i oprawą graficzną.

Jednorazówki

Popularne jednorazówki to nic innego jak e-papierosy jednorazowego użytku. Posiadają one baterie alkaliczne, a nie akumulatory. Producenci często określają ich żywotność na podstawie ilości zaciągnięć papierosem.

Kartridż

Kartridż to wymienna część wkładu do e-papierosa. Składa się on z ustnika oraz zbiornika z watą, który jest nasączony liquidem. Kartridż ślepy to z kolei fabryczne zabezpieczenie zakładane na atomizer. Służy on do zabezpieczenia urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Liquid

Liquid to płyn do e-papierosa, który składa się z gliceryny, glikolu, nikotyny (w stężeniu do 3,6%) i aromatu. Liquidy niezawierające nikotyny to tzw. zerówki. W dostępnych na rynku płynach znajdować się mogą substancje konserwujące oraz regulatory lepkości. Produkty tworzone własnoręcznie to tzw. samoróbki.

Longfill

Czym w świecie vapu jest longfill? Jest to skoncentrowany płyn o niewielkiej pojemności. Można powiedzieć, że jest to premix do długiego wypełniania. Największą zaletą longfilli jest możliwość produkcji płynu o dowolnym stężeniu nikotyny. Najczęściej w longfillach znajduje się od 5 do 20 ML płynu.

Mod

Mody to rodzaj e-papierosów, który pozwala na dokonanie modyfikacji sprzętu. Sprzęt tego typu posiada wymienne akumulatory o dużej pojemności (sięga ona nawet 3000 mAh) i generuje duże chmury dymu. W tych modelach efektywniej działa sama grzałka, która mocniej podgrzewa liquid.

Pod

Pody to pomniejszona wersja e-papierosa, której główną ideą jest zerwanie z nałogiem. Urządzenia typu Pod składają się z małej baterii, czujnika oraz kartridża. Są intuicyjne i stosunkowo nowe na polskim rynku vapu. Dzięki niewielkim gabarytom można je łatwo schować do kieszeni spodni, torby lub plecaka.

Premixy

Według definicji premix to aromat, dodawany do bazy beznikotynowej. Premixy miesza się z szotami, natomiast bazę z aromatem. W porównaniu do klasycznego liquidu premix cechuje intensywniejszy smak. Premixy to gotowe substancje, które dzielimy na deserowe, tytoniowe oraz owocowe.

Szoty

Szoty nikotynowe, czyli bazy są produkowane w wielu rozmaitych odmianach. Dzięki temu wszyscy zwolennicy własnoręcznych wyrobów znajdą w nich coś dla siebie. Bazy nikotynowe są stworzone do łączenia z liquidami, longfillami oraz premixami. Spersonalizowane płyny do e-papierosów pozwalają dopasować smak do swoich wymagań.

a zmienić rok na 2023 jeśli artykuł będzie publikowany w grudniu lub styczniu

Odwiedź nas na Facebooku

Aby wejść na stronę musisz mieć ukończone 18 lat.

0
Twój koszyk
  • No products in the cart.